Sista semesterveckan 2021 – ånglok och gosiga råttpojkar
Det har varit en oerhört intensiv och händelserik vecka. Veckan har tack och lov präglats av trevliga och roliga händelser och nu känns det som om vi kan lämna den gamla olycksdominerande perioden bakom om.
Helgens höjdpunkt blev besöket på järnvägsmuseet Risten-Lakvik där vi åkte ett fint gammalt ånglok och avslutade med våffellunch på det tillhörande caféet. Barnen tyckte att det var häftigt med “röken” (ångan) som bildades när tåget gasade på.
Visst är det väl något visst med gamla ånglok? Titta på den robusta elegansen som får en att färdas 100 år tillbaka i tiden där den Victorianska stilen dominerade. Är det bara jag som känner mig fridfull i själen av blotta närvaron av denna elegans och robusthet? Så långt ifrån massproducerade plastprylar man kan komma. Att ens plocka upp smarttelefonen i detta sammanhang känns fel.


Nu vidare till … veckans höjdpunkt! Låt mig presentera våra nya familjemedlemmar Gunter och Albert.
Två helt fantastiskt fina tamråttor. På tisdagen hämtade vi dem från Tranås och det blev alltså en ganska lång biltur för dem, men de verkade inte ha något emot det med tanke på att vi hade bäddat åt dem i en stor transportbur och även preppat med morötter 😉 De verkade mer än nöjda där inne.



Gunter är 8 månader gammal och Albert 6 månader. Gunter är lite mer av den lata typen och föredrar att ligga och slöa i sitt hus medan Albert gärna är framme och leker mest hela tiden. Kul att redan se deras små personligheter. Men båda är gosiga och tycker om att vara i famnen eller på axlarna och mysa.
På onsdagen ägnade vi den största delen av tiden med att pyssla med pälspojkarna så att de skulle vänja sig vid oss och sitt nya hem. Det blev mycket gos och mycket lek i hallen. Oscar och Vilmer byggde en rolig hinderbana av lego till dem 🙂





På torsdagen hämtade vi barnens plastkusin Rasmus för lek och övernattning. Självklart umgicks de allihop en hel del med pälspojkarna också. Men jag kan säga att med fem pojkar (varav två pälsbeklädda ;)) i huset var det allt annat än svårt att somna på kvällen sedan.

På fredagen rastade vi de icke-pälsbeklädda pojkarna på Yoump och avslutade med mat på McDonalds.
De fick ett par timmar till att leka hemma hos oss innan Oscar och Vilmers pappa kom och hämtade dem för pappavecka. Därefter körde Eric och jag hem Rasmus och sedan gick vi i djuraffärer och handlade lite skojiga saker till Gunter och Albert, bl.a en tunnel, ett extra hyllplan och bäddmaterial. När vi kom städade och pysslade vi hos pälspojkarna och sedan däckade vi i sängen. Jag kan inte påstå att jag gick upp tidigt i morse. Jag tycker att jag var väl värd en sovmorgon.
Idag har vi inte gjort många knyck. Jag har tvättat, skurat två golv och rastat Gunter och Albert. När jag skrivit klart detta blogginlägg ska jag registrera barnens fritidstider i ett nytt system som kommunen börjat använda. Hoppas det ska fungera bra. Tiderna är redan bestämda och inlämnade “manuellt” och jag hoppas det ska gå att kopiera över dem på ett smidigt sätt.
Kommentera gärna!
Önskar er alla en bra start på terminen som står annalkandes framför dörren <3
2 comments on “Sista semesterveckan 2021 – ånglok och gosiga råttpojkar”
Jag bara undrar, för vem skriver du den här bloggen?
För alla som är intresserade av att följa vardagen för en tvillingmamma och nu dessutom “råttmamma”, men också för den som vill läsa om hälsa och välmående. Dessutom skriver jag den för mig själv. Kul att kunna gå tillbaka och läsa vad som hände under de mest intensiva åren i mitt liv 🙂
Tack för din fråga.
Hälsningar
Carolin